Bez pasji praca nie ma sensu

Podążaj za pasją!

Rób w życiu to co kochasz a nie przepracujesz ani jednego dnia”, „Prawdziwy programista musi mieć pasję do tego co robi”, „Praca powinna być Twoją pasją” itd. takimi hasłami jesteśmy bombardowani na każdym kroku. Jednak czy to prawda? Czy musimy mieć pasję do tego co robimy? Co gdy dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki? Czy każdy kto programuje robi to z zamiłowaniem? Do poniższego wpisu zostałem zmotywowany podczas czytania książki „Company of One: Why Staying Small is the Next Big Thing for Business” Paula Jarvisa. Bardzo przemawia do mnie treść tam zawarta, dlatego też będę podpierał się badaniami które zostały przytoczone w wyżej wymienionej książce.

Trochę naukowo…

Jeffret Arnett, psycholog, przeprowadził na studentach pewne badanie. Odkrył on, że większość absolwentów szkoły ma nadzieję, że ich praca będzie nie tyle zawodem, ile przygodą życia. Kto by tak nie chciał? Sam marzyłem o tym, że będę robił to co kocham i że jestem stworzony do wyższych celów. Póki co swoje zajęcie naprawdę lubię i realizuję się w tym co robię. Wymaga to dyscypliny i niestety w przypadku bycia programistą spędzania jeszcze większej ilości czasu przy komputerze. Studenci który wzięli udział w badaniu nie czuli jednak potrzeby aby wkładać zaangażowanie, poświęcać czas na szlifowanie swoich umiejętności. Zakładali, że należy im się otrzymanie znaczącej i ciekawej pracy. Rzeczywistość później weryfikuje takie osoby. (link do badania)

Inne badanie z 2003 roku (link do badania) przeprowadzone przez Roberta Vallenrandama na studentach z Uniwersytetu w Quebecu dowiodło, że większość badanych jest bardziej zainteresowanych sportem, sztuką i muzyką niż którymkolwiek z przedmiotów. Trochę się nie dziwię, sam jestem osobą, która lubi i pasjonuje się sportem. Jednak to, że ktoś uwielbia piłkę nożną nie spowoduje, że będzie on drugim Robertem Lewandowskim, choćby nie wiadomo jak się starał. „Podążanie za pasją” nie jest więc najlepszą poradą biznesową / karierową.

Mi brakuje pasji, czy jestem przegrywem? 😦

Co jednak gdy nie mamy w sobie pasji do jakiegoś działania? Czy jesteśmy straceni, jeżeli to co robimy nam się nie podoba i jest dla nas trudne? Według mnie pasja może pojawić się z czasem, ja sam na początku nie lubiłem programowania, było ciężkie i skomplikowane, wymagało ode mnie bardzo dużo wysiłku a wielu rzeczy nie umiałem zrozumieć. Jednak z czasem to się zmieniło. Teraz bardzo lubię to co robię, daje mi to satysfakcję i spełniam się zawodowo. To, że mogę dzielić się wiedzą, proponować rozwiązania techniczne danych problemów, pomagać w projektowaniu architektury systemu daje mi naprawdę dużo spełnienia zawodowego.

Znany pisarz Cal Newport autor min. „So Good They Can’t Ignore You„, uważa, że pasja jest skutkiem ubocznym osiągnięcia mistrzostwa w danej dziedzinie. Newport uważa, że powinniśmy być rzemieślnikami skupionymi na tym, by rozszerzać swoje umiejętności do perfekcji. W bardziej branżowej literaturze „Software Craftmanship” Sandro Mancuso proponuje czysto rzemieślnicze podejście do pracy programisty. Według autora priorytetami programistów powinien być profesjonalizm, techniczna perfekcja i zadowolenie klienta.

Zaangażowanie w pracę pomaga rozwijać pasję, nie na odwrót.

Jeżeli w naszej pracy możemy wejść w tryb pracy głębokiej (Deep Work – Cal Newport), oddać się temu co robimy w 100% i zapomnieć o bożym świecie, to będziemy na pewno bardziej zadowoleni z naszego działania niż gdybyśmy tego nie byli w stanie robić.

Tak więc, jeżeli czytałeś na forach, że aby być programistą to musisz mieć pasję do tego co robisz – to jest to prawda. Jednak nie bój się, jeżeli jeszcze jej nie masz w sobie. „Jeśli oddajesz się swojej pracy i doceniasz wolność, jaką daje ci poczucie spełnienia po wykonanym zadaniu, jeśli doceniasz, że świat jest dzięki Tobie lepszy, pasja również się pojawi. Ale to nie ona będzie katalizatorem sukcesu, to sukces sprawi, że pasja wykiełkuje. Zacznij działać i pracuj sumiennie. Doceniaj wartość swojej pracy, a nie tylko jej rezultaty1

Tak więc jeżeli jeszcze nie masz pasji w tym co robisz, nie bój się. Wiele osób, które teraz uwielbia swoje zajęcie i realizuje się zawodowo przechodziło przez te same etapy. Sam na początku bałem się, że to nie dla mnie, nie dam rady i nie była to łatwa droga. Reasumując: pracuj ciężko ale doceniaj to co robisz, ciesz się każdą chwilą i staraj się znaleźć w tym zwariowanym świecie złoty środek.

Dajcie znać jakie jest wasze podejście do tego tematu i czy się ze mną zgadzacie. Jestem ciekawy jak to było w waszym przypadku, czy od razu mieliście w sobie pasję do tego co robicie?

Na koniec jeszcze piosenka:

1 – „The company of one” Paul Jarvis

Jedna myśl w temacie “Bez pasji praca nie ma sensu

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s